Sesob
Uygarlık doruğunun merdiveni sanattır
Mesleki Sınav Merkezimizin Tanıtımı İçin Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldik

Mesleki Sınav Merkezimizin Tanıtımı İçin Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldik

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği 12 ilde 15 sınav merkeziyle mesleki yeterlilik belgesi veriyor. SESOB Başkanı Alişan yeni dönemde mesleki eğitim kampüsü kuracaklarını açıkladı.

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan birliğe bağlı merkezi sınav merkezinin tanıtımı için basın mensuplarıyla buluştu.  SESOB olarak dünyanın önde gelen tesislerinde sınav merkezi açtıklarını ifade eden Başkan Alişan merkezi sınav eğitim kampüsü kurmak için gerekli girişimleri yaptıklarını söyledi

12 İLDE 15 MERKEZ

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan Camili Mahallesinde kurulan Mesleki Sınav Merkezi’ni tanıtımı için basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıda konuşan Başkan Alişan, “2012 yılında mesleki yeterlilik kurumu ulusal standartlar yeni çıktığında bir hemen çalışmalara başladı. Biz bir ön görüyle hareket ederek 2012’de 1. Endüstri Meslek Lisesinin sığınağını vali ve il milli eğitim müdüründen talep ettik. Bize tahsis ettiler. Bizde bir sınav merkezi haline getirmeye başladık. İlk önce inşaat sektöründe başladık. 4 meslek dalında yeterliliği aldık. Sınav ve yeterlilik yetkisine sahip olduk. 10 meslek dalında sınav ve belgelendirme yapabilecek kapasiteye geldik. Türkiye’de ilk ve tek meslek kuruluşu biziz. Bu sadece Türkiye’nin 12 ilinde var 15 tane sınav merkezi var” dedi.

436 SINAV AÇTIK

Basın mensuplarına sınav merkezinde ki işleyişi aktaran Başkan Alişan “ Her yıl iki sefer denetlenmekteyiz. Torpilin çalışmadığı bir tek iş budur. Mesleki yeterlilik sınavını sınav yapıcının dışında kimse giremez. Biz SESOB olarak dünyanın en önde tesislerin içine girmeyi başardık” diyerek SESOB MSM’nin TÜPRAŞ başta olmak üzere çok sayıda kurumda sınav merkezi olduğunu söyledi. Başkan Alişan “ Bugüne kadar 436 tane sınav açtık. Bu sınavda belge almaya hak kazanan 3 bin 526 kişiye belge verdik. Burada merkezimizde 39 kişi ile çalışmaktayız. Tam zamanlı çalışan 18, yarı zamanlı sınav yapıcı olmak üzere toplam 39 kişiyiz.  Bu merkezde eylül ayından beri belgelendirme sınavı yapıyoruz” dedi.

DÜNYA’NIN HER YERİNDE

SESOB tarafından düzenlenen sınavlarda mesleki yeterlilik belgesini alanların bu belgeyi dünyanın her yerinde kullanabildiklerini aktaran Başkan Alişan “TÜRKAK’tan akredite olduk. Europass ile verdiğimiz belgeler dünyanın dört yanında geçerli. Belgeyi alanların çalıştıklarını belgelemeleri gerekiyor. Aksi takdirde aldıkları belgeler iptal olur” dedi. Başkan Alişan basın mensuplarını bilgilendirdikten sonra   basın mensuplarına sınav merkezini gezdirerek sınavların nasıl yapıldığını anlattı.

Haber Galerisi