Sesob
Uygarlık doruğunun merdiveni sanattır
Kermeslere Büyük Tepki

Kermeslere Büyük Tepki

Şehir merkezinde ve ilçelerde dükkan kiralanarak açılan kermeslere SESOB'tan tepki geldi. Giyimden gıdaya her şeyin satıldığı satıldığı kermeslere bakın esnaf neden tepkili!

Şehir esnaf ve sanatkarlarının büyük tepkisini çeken ve artık geçici kiralık dükkanlarda açılmaya başlanan kermeslere Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği(SESOB) Başkanı Hasan Alişan, sert tepki gösterdi. Geçtiğimiz yıl Gar Meydanı ve şehrin belli noktalarında çeşitli dernekler tarafından kermes kurulmasına artık izin verilmeyeceğinin sözünü aldıklarını söyleyen Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği(SESOB) Başkanı Hasan Alişan, " Geçtiğimiz yıl Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu bizim taleplerimizi ciddiye alarak kermeslere izin verilmeyeceğinin sözünü vermişti. Bu süre içinde sadece Kent Meydanında bulunan sergi holünde kermeslerin kurulmasına izin verildi" dedi.

Hayır işlerine asla karşı olmadıklarını söyleyen Başkan Alişan, "Burada esnafımızın yaşadığı bir mağduriyet var. Haksız rekabet var. Önüne gelen artık kermes açmaya başladı" dedi.

Esnaf ve sanatkarların her zaman hayır işlediklerini ve ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunduklarını söyleyen Başkan Alişan, " Esnafın ve tüccarın yardımları ile toplanan ürünler esnafın hemen yanında ve ya karşısında kurulan tezgahlarda yarı fiyatına satılıyor. Haftalarca açık kalan bu kermesler esnafın işini baltalamaktadır. Böyle bir sistem olabilir mi?" dedi.

Kermeslerin artık kiralık dükkanlarda geçici olarak kurulmaya başladığını söyleyen Başkan Hasan Alişan, " Kermeslerin şehre verdiği o kasaba görüntüsünden kurtulmasını sağlamak ve esnafın mağduriyetini engellemek adına mücadele ederken artık kiralık dükkanlar tutulmaya başladı" dedi.

Bir şeyler yapmaya çalışarak, faydalı olmanın mücadelesini veren insanları gönülden kutladığını söyleyen Başkan Alişan, " Bunun artık yöntemi Büyükşehir'in göbeğinde kermes açmak olmamalıdır" dedi.

Bazı ilçelerde yapılan kermeslerin, ilgili derneklerin hizmet binalarının önünde veya bahçesinde yapıldığına dikkat çeken Başkan Alişan, böyle bir sistemin daha iyi olacağını kaydetti.

Haber Galerisi