Sesob
Uygarlık doruğunun merdiveni sanattır
2022 Ahilik Haftası Kutlamaları Başladı

2022 Ahilik Haftası Kutlamaları Başladı

Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği'nin ev sahipliğini yaptığı 13-19 Eylül arası kutlanan Ahilik Haftası programı başladı.

2022 Ahilik Haftası Etkinlikleri düzenlenen programlar ile resmen başladı. İlk olarak Çark Caddesinden mehter takımı eşliğinde yürüyen esnaf ve sanatkarlar daha sonra Demokrasi Meydanında Atatürk Anıtına çelenk bıraktı.

Program daha sonra SESOB Binasında devam etti. SESOB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Alişan’ın ev sahipliği yaptığı programa Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Vali Yardımcıları Ersin Emiroğlu ve Selda Dural, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları, SATSO Başkanı Akgün Altuğ, SATSO Meclis Başkanı Talip Kuriş, Gençlik ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, Ticaret İl Müdürü Emre Atmaca, İl Müftüsü Hasan Başiş, İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, oda başkanları, STK temsilcileri ve çok sayıda esnaf ve sanatkar yer aldı.

Programda konuşan SESOB Yönetim Kurulu Başkanı 

SESOB Başkanı Hasan Alişan, “Ahilik meslek gruplarının en eski kurumudur. Ahilikte eğitim her şeyin önünde gelmektedir. Şu anki en büyük problem ne yazık ki mesleki yeterlilik ve dolayısı ile ara eleman sorunu. Ahilik insanlık için çalışır. Ahiliğin üç temel unsuru vardır. Bunlar; insan yetiştirmek, mesleki eğitim ve askerlik faaliyetlerine destek vermektir. Ahiliğin amacı doğru ve ahlaklı insan yetiştirmektir. SESOB olarak kaliteyi artırmak için gayret gösteriyoruz. Bu kapsamda mesleki yeterlilik sınav merkezini kurduk ve bu konuda öncü olduk. Bu aşamada Büyükşehir Belediyesi de çok büyük katkılarda bulundu. Bundan ötürü Başkanımız Ekrem Yüce’ye teşekkür ederim. Ahilik haftamız kutlu olsun” dedi.

Vali Yardımcısı Ersin Emiroğlu, Ahilik ilkelerinin her insanda olması gereken yol gösterici ilkeler olduğunu ifade ederek, “Bu ilkeler ahlaklı toplum inşa etmek için en önemli unsurlardır. Günümüzde sadece esnafın değil, herkesin bu ilkeler ışığında elini taşın altına koyması gereklidir. Bu vesileyle Ahilik Haftamız kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

Yılın ahisi Efrahim Şeker oldu
Gerçekleştirilen konuşmaların ardından misafirlere ahi pilavı ikram edildi. Başkan Ekrem Yüce, yılın kalfası, çırağı ve ahisi olan isimlere ödül ve plaketlerini takdim etti. Yılın Ahisi olan Efrahim Şeker’e şed kuşatma töreninde kaftanı Vali Yardımsıı Ersin Emiroğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce giydirerek, tebriklerini iletti.

 

Haber Galerisi